Araştırma Projeleri Direktörlüğü

Yönetim

Prof. Dr. Murat AŞKAR
Rektör Yardımcısı ve Proje Geliştirme ve Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü  

Proje Geliştirme ve Teknoloji Transfer Ofisi Direktörü Prof. Dr. Murat Aşkar 20 Eylül 1952'de Ankara'da doğdu. İlk, orta ve lise öğrenimlerini Ankara'da tamamladı. 1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği bölümünü bitirdi. Daha sonra aynı bölümde 1976 yılında yüksek lisans ve 1981 yılında doktora çalışmalarını tamamladı.

1974 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümünde Asistan olarak göreve başladı. 1978 yılında Öğretim Görevlisi, 1981 yılında Yardımcı Doçent, 1984 yılında Doçent oldu. Kasım 1991'de Profesörlüğe terfi etti. 2010 Eylül’den itibaren İzmir Ekonomi Üniversitesinde Rektör Yardımcısı ve Araştırma Projeleri Direktörü olarak görev yapmaktadır.

Prof. Aşkar üniversitedeki görevine ek olarak 1985 yılında Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumuna bağlı Ankara Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsünde Elektronik Bölüm Başkanı olarak çalışmaya başladı ve daha sonra 1988 yılında bu Enstitü’nün Müdürlüğüne getirildi. 1988-1989 yıllarında TRT Stüdyolar Dairesi Başkanlığı görevinde bulundu. 1995-2002 yılları arasında TÜBİTAK-ODTÜ Bilgi Teknolojileri ve Elektronik Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü (BİLTEN) Müdürlüğünü yürüttü. 2002-2003 arasında TÜBİTAK’ta Başkan Danışmanı olarak görev yaptı ve TUBİTAK Elektrik, Elektronik, Enformasyon Araştırma Grubu Sekreterliğini yürüttü. Eylül 1987-Mart 1988 arasında Kaliforniya Üniversitesi, Irvine Kampusunda Radyoloji Bölümünde görüntü işleme konusunda akademik çalışmalar yaptı. Ocak 1990-Temmuz 1990 arasında Polly Peck International Plc – Londra’da danışman olarak çalıştı.

Prof. Aşkar Türkiye’de ilk defa gerçekleştirilen birçok projeye imzasını attı. 1978 yılında HAVELSAN’ın kuruluş fizibilitesini hazırlayan ekip içinde yer aldı. 1984 yılında Türkiye’deki ilk Tümdevre Tasarım Merkezini Prof. Dr. Abdullah Atalar ile kurdu. İlk defa bir kamu araştırma Enstitüsünün ISO 9001 Kalite Belgesi almasını sağladı. Müdürlüğünü yürüttüğü TUBİTAK-BİLTEN Enstitüsü 2000 yılında ISO 9001 Kalite Belgesi aldı. İlk bilgi toplumu strateji belgesinin hazırlandığı Türkiye Ulusal Enformasyon Altyapısı Ana Planı (TUENA) projesinin Direktörlüğünü yaptı. Türk Mühendislerinin de yapımına katkıda bulunduğu Temmuz 2003 de uzaya atılan ilk alçak gözlem uydusu BİLSAT’ın mimarı oldu.


1996-2002 yılları arasında OECD bünyesinde bulunan Enformasyon, Bilgisayar ve Haberleşme Politikaları komitesinde Türk Delegasyonunda görev yaptı. 2000-2004 yılları arasında TRT Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yaptı. Bu dönemde Asya Pasifik Yayın Birliği (ABU) toplantılarında TRT’yi temsil etti, ABU Stratejik Planlama Komitesi üyeliğinde bulundu. 2006-2011 yılları arasında Türkiye Bilişim Derneğinde II. Başkan olarak görev yaptı.

Prof. Aşkar 1987 yılında TÜBİTAK Bilim Teşvik ödülü aldı. 1990 yılında PTT tarafından Prof. Dr. Abdullah Atalar ve Prof. Dr. Yalçın Tanık ile birlikte Yurtiçi Bilim Ödülünde 3.lük derecesine layık görüldü.

İletişim Dizgeleri ve İletişim Kuramı adlı ders kitaplarında Prof. Dr. Haluk Derin ile ortak yazar olan Prof. Dr. Murat Aşkar evli olup iki çocuğu bulunmaktadır. 

Dr. Özge BUYURGAN
Proje Geliştirme Uzmanı

Dr. Özge Buyurgan İzmir Ekonomi Üniversitesi Proje Geliştirme ve Teknoloji Transfer Ofisi’nde Proje Geliştirme Uzmanı olarak görev yapmaktadır.  Lisans derecesini  Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Biyoloji bölümünden, yüksek lisans ve doktora derecelerini ise  Ankara Üniversitesi Hidrobiyoloji anabilim dalından almıştır. Postdoc çalışmalarına Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi Deniz Biyolojisi anabilim dalında devam etmiştir.  Alanıyla ilgili TÜBİTAK, BAP, bakanlık projelerinde araştırmacı olarak yer almış ve bilimsel çalışmalar yürütmüştür. ,

2015 yılında Kadir Has Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi'nden PCM (Project Cycle Management) sertifikası ve E-BİLTEM'den “San-Tez Proje Yazım Eğitimi” Sertifikası almıştır. Yerel yönetimlerde bir yıl Proje ve Sanat Koordinatörlüğü görevi üstlenmiştir. Türkiye'den 12 belediyenin yer aldığı bir Avrupa Birliği Projesi olan İSKEP (İstihdam için Koordinasyon ve Destek Projesi)'de Ankara-Altındağ Proje Bölge koordinatörlüğü yapmıştır.  

 


 

 

 

Haberler