Araştırma Projeleri Direktörlüğü

Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi

2012 yılının Nisan ayında İzmir Ekonomi Üniversitesi Araştırma Projeleri Direktörlüğü (APD) ve Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ile imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde APD ve EBİLTEM arasındaki ilişki güçlendirilirken ulusal ve uluslararası ortaklı projelerde birlikte çalışmak amacı hedeflenmiştir. 1994 yılında Ege Üniversitesi’nin Ar-Ge çalışmalarını daha da artırmak ve özellikle Üniversite-Sanayi İşbirliğini güçlendirmek amacı ile kurulan EBİLTEM Ar-Ge’ye tahsis edilen kaynakların, farklı destek programları üzerinden en etkin ve yerinde kullanılmasına aracı olmakta ve inovasyon, Ar-Ge, Teknoloji Transferi, Teknoloji Lisanslama ve AB Fonları gibi sektörün ve akademisyenlerin gereksinim duyabilecekleri konularda “arayüz” olarak faaliyetini sürdürmektedir. EBİLTEM ile ilgili daha fazla bilgi için lütfen tıklayınız.

EBİLTEM-İEÜ İşbirliği Kapsamında Atılan Adımlar:

• 17 Mayıs 2012'de İEÜ'de EBİLTEM Bilgi Günü gerçekleştirilmiş; EBİLTEM'in yapısı, faaliyetleri ve işbirliği fırsatları hakkında kapsamlı bir sunum yapılmıştır.

• Ağustos 2012'de Polytropon Bilişim Hizmetleri Ltd. Şti ile İEÜ arasında imzalanan sözleşme sonucunda firmanın ithal ettiği ve üretiminin Selanik Yunanistan'da kurulu olan Polytropon Automation Systems Ltd. ünvanlı bir firma tarafından yapıldığı PolyPattern-Design ve PolyPattern Marker adlı yazılımların kullanıcı lisansları ve donanım anahtarları İEÜ'ye ücretsiz olarak verilmiştir. Böylelikle, İEÜ Güzel Sanatlar Fakültesi Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü öğrencileri, hazır giyim ve konfeksiyon imalatçıları için modelleme/imalat aşamasında kullanılacak olan kalıpları (patron/pattern) geleneksel yöntemler ile elde kartonlar üzerinde oluşturmak yerine PollyPattern CAD sistemi üzerinde kolayca gerçekleştirirken bu kalıp tasarım programı sayesinde her türlü zorluktaki kalıpları saniyeler içerisinde oluşturarak, beden serilerini yapabilecek ve otomatik pastal yerleştirme modülleri sayesinde imalat aşamasına gelen kalıpların kesimi için hazırlanacak pastal çizimini minimum kumaş sarfiyatı ile sağlayabileceklerdir.

 

 

Haberler