Araştırma Projeleri Direktörlüğü

BİLGİ GÜNLERİ

TÜBİTAK-AB 7. Çerçeve Programı (7.ÇP) Bilgi Günü:

TÜBİTAK AB 7ÇP Ekibi’nden Sosyo-Ekonomik ve Beşeri Bilimler Uzmanı Seda GÖKSU ve Güvenlik Araştırma Alanı Uzmanı Burcu Göğüş DOĞAN, 27 Nisan 2012’de AB 7. Çerçeve Programı ile ilgili İzmir Ekonomi Üniversitesi Araştırma Projeleri Direktörlüğü’nün (APD) düzenlemiş olduğu AB Çerçeve Programları Bilgi Günü’nde üniversitemizde kapsamlı bir sunum gerçekleştirmişlerdir. Bu sunumda AB 7. ÇP Yapısı, Özel Programlar, TÜBİTAK Ulusal Koordinasyon Ofisi (UKO) Faaliyetleri, Türkiye'nin 7.ÇP Performansı ile 7.ÇP SSH Araştırma Alanı ve İşbirliği Fırsatları hakkında akademisyenlerimize detaylı bilgiler verilmiştir. Seda Göksu'nun sunumuna erişmek için lütfen buraya, Burcu Göğüş Doğan'ın sunumu için ise buraya tıklayınız.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü AR-GE Destekleri ve SAN-TEZ Programları Bilgi Günü:

Akademisyenler ve Sanayiciler arasında ihtiyaç duyulan bilgi paylaşımı ile projelerin ortaklaşa yürütülmesine imkân tanıyan ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Bilim ve Teknoloji Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Ar-Ge Destekleri ve San-Tez Programı,” 10 Mayıs 2012'de İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu’nda düzenlenen bilgi gününde tanıtılmış ve Bakanlığın destek programları hakkında akademisyenlerimize detaylı bilgiler verilmiştir. Toplantıya Sanayi Bakanlığı adına katılan İlker SÖNMEZ ve Serdar İMAMOĞLU, 5746 Sayılı Kanun ile Sağlanan Destekler, Ar-Ge Merkezleri ile Teknogirişim Sermaya Desteği hakkında kapsamlı sunumlar yapmışlardır. İlker Sönmez'in sunumu için lütfen buraya, Serdar İmamoğlu'nun sunumu için ise buraya tıklayınız.

EBİLTEM Bilgi Günü:

İzmir Ekonomi Üniversitesi Araştırma Projeleri Direktörlüğü (APD) ve Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ile Nisan ayında imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde 17 Mayıs 2012'de EBİLTEM'ten Uzman Dr. Serdal TEMEL tarafından İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde kapsamlı bir sunum gerçekleştirilmiştir.  APD ve EBİLTEM arasındaki ilişkiyi güçlendirmek ve ulusal ve uluslararası ortak projelerde birlikte çalışmak amacı hedefi çerçevesinde EBİLTEM'in yapısı, işleyişi, faaliyetleri ve işbirliği fırsatları üzerine akademisyenlerimize detaylı bilgiler aktarılmıştır.

Hayatboyu Öğrenme Programı Bilgi Günü:
Dokuz Eylül Üniversitesi Proje Yönetim ve Destek Birimi (PRODEB) tarafından Avrupa Komisyonu Topluluk Programlarından Hayatboyu Öğrenme Programı (Lifelong Learning Programme) hakkında 5 Aralık 2012 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi'nde bir bilgi günü gerçekleştirilmiştir. Hayatboyu Öğrenme Programı genel ve mesleki eğitimin yanısıra eğitimle ilgili tüm alt program ve faaliyetleri bütüncül bir yaklaşımla toplayan Avrupa Parlamentosu ve Konseyi'nin 15 Kasım 2006’da yasalaştırdığı tek programdır.

Bilgi günü kapsamında PRODEB uzmanları Serkan Uzmen ve Şefik Emre Coşkun Leonardo da Vinci (Mesleki Eğitim Programı), Comenius (Okul Eğitimi Programı) ve Grundtvig (Yetişkin Eğitimi Programı) Programları hakkında detaylı bilgiler vermişlerdir.

Patent Bilgi Günü:
Geçtiğimiz Nisan ayında İzmir Ekonomi Üniversitesi Araştırma Projeleri Direktörlüğü (APD) ve Ege Üniversitesi Bilim-Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (EBİLTEM) ile imzalanan işbirliği anlaşması çerçevesinde, 25 Aralık 2012 Salı günü EBİLTEM tarafından İEÜ Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi’nde öğrenci, akademisyen ve iş dünyasına yönelik “Patent Bilgi Günü” düzenlenmiştir. EBİLTEM Patent ve Teknoloji Transferi Birim Yöneticisi Mustafa Çakır bilgi günü kapsamında buluş, patent süreçleri ve patent araştırmalarıyla ilgili kapsamlı bir sunum yapmıştır.

TÜBİTAK BİDEB Lisans ve Lisansüstü Destek Programları Bilgi Günü:
TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (BİDEB) tarafından “Burs ve Destek Programları Bilgilendirme Toplantısı” 27 Mart 2013 tarihinde İzmir Ekonomi Üniversitesi Konferans Salonu'nda düzenlendi. TÜBİTAK Bİlimsel Programlar Uzmanı Miray Karakuzu Lisans ve Lisanüstü Destek Programları hakkında kapsamlı bilgiler verdi. Sunum için tıklayınız. 

EBİLTEM Açık Bilgi Günü:
Ege Üniversitesi (EÜ) EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi TUBİTAK 1513 Programı kapsamında ilki 19 Haziranda yapılan 2. Açık Bilgi Günü'nü 17 Temmuz 2013 tarihinde gerçekleştirdi. Toplantıda AR-GE, İnovasyon, destek programları, proje geliştirme, sanayi ilişkileri, Fikri Sınai Mülkiyet Hakları, ticarileştirme ve girişimcilik konularında EBİLTEM'in hizmetleri tanıtıldı. 

AB Horizon 2020 Programı-Sanayi Eğitim ve Bilgilendirme Günü:
31 Mart 2014 tarihinde Gediz Üniversitesi'nde AB Horizon 2020 Programı-Sanayi Eğitim ve Bilgilendirme Günü düzenlenmiştir. Toplantıya üniversitemiz adına Proje Geliştirme Uzmanı Seda Çiftçi katılmıştır.

AB Horizon 2020 Programı Marie Sklodwska Curie Araştırma Programları ve Bursları Eğitim ve Bilgilendirme Günü:

28 Mayıs 2014 tarihinde EBİLTEM Teknoloji Transfer Ofisi'nde AB Horizon 2020 Programı Marie Sklodwska Curie Araştırma Programları ve Bursları Eğitim ve Bilgilendirme Günü düzenlenmiştir. Toplantıya üniversitemiz adına Proje Geliştirme Uzmanı Seda Çiftçi katılmıştır.

Horizon 2020 Marie Sklodowska Curie Bilgi Günü:
 
TÜBİTAK AB Çerçeve Programları Ulusal Koordinasyon Ofisi ve Ege Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi işbirliği ile 09 Ocak 2015 Cuma günü İzmir’de Ege Üniversitesi’nde “Horizon 2020 Marie Sklodowska Curie Bilgi Günü" düzenlenmiştir. Toplantıya üniversitemiz adına Proje Geliştirme Uzmanı Seda Çiftçi ve Goncagül Dursun katılmıştır.
 
Toplantıda TUBİTAK Uluslararası İşbirliği Daire Başkanı Hakan Karataş Horizon 2020 programında yeni destek ve ödül programlarını tanıtarak 2014 yılında 12 ülke ile 14 yeni anlaşma yapıldığını belirtmiştir. Numan Gölükçü Marie Curie-Sklodowska programlarında yeni araştırma finansman olanakları hakkında kapsamlı sunumlar yapmıştır. Ayrıca katılımcılar proje başvurusu ve değerlendirme süreci hakkında bilgilendirilmiştir. Toplantının sonunda Ebru İmamoğlu TUBİTAK Ödül Programlarını tanıtmıştır ve katılımcıların sorularını yanıtlamıştır.

 

 

Haberler